TOURNAMENTS - Season 2012 - 2013

 








The Senior and Veteran Annual Championships are scheduled to be held at Stoke Mandeville Stadium on Saturday April 13th 2013; 9.30am start.

Entry forms are available from the General Secretary and should be returned to Mike Atkinson, address as form

 

The Riddell Trophy for cadet players was held at Elmhurst on Friday 1st February 2013 (details below)

The Junior Championships were held at Elmhurst on Friday March 8th 2013 (details below)

 

 

ADTTL Junior Championships 2013

 

 GROUP ONE                                                                  GROUP TWO                                                        GROUP THREE

 

 

 

A Matt Bradbury - Winner                                                     A Ben Hale - winner                                                   A Joe Gerrans - winner

 

B Adi Roy                                                                           B Conor Brewer – runner up                                        B Dom Palmigiano – runner up

 

C Liam O’Callaghan                                                            C Chloe Cox                                                             C Ethan Luck

 

                                                                                        D James Dodd                                                          D Josh Edworthy

 

 

 

A v B 5 / 10 / 6                                                                   A v B 10 / 8 / -9 / 3                                                   A v B   5 / 7 / 14

 

B v C 0 / -8 / 7 / 4                                                              C v D -2 / -6 / -4                                                       C v D 15 / 6 / 5

 

A v C 4 / 3 / 4                                                                     A v D  5 / 4 / 6                                                         A v C   5 / 8 / 8 

 

                                                                                         B v C  2 / 2 / 5                                                         B v C   8 / -7 / 5 / 10

 

                                                                                         B v D  3 / 3 / 7

 

                                                                                   

 

SEMI FINAL Qualifier                                     CONSOLATION Quarter Final One                     CONSOLATION Quarter Final Two

 

 Dom Palmigiano v Conor Brewer                             Liam O’Callaghan v Adi Roy                                         Josh Edworthy v Chloe Cox

 

-7 / -7 / 8 / 9 / 8                                                  -5 / -7                                                                       3 / 3

 

                                                                                    CONSOLATION Quarter Final byes – James Dodd & Ethan Luck

 

 

 

JUNIOR Semi Final One                 JUNIOR Semi Final Two       CONSOLATION Semi Final One      CONSOLATION Semi Final Two

 

 

 

Matt Bradbury v Dom Palmigiano         Ben Hale v Joe Gerrans              Josh Edworthy v James Dodd                    Adi Roy v Ethan Luck         

 

7 / -9 / 4 / 5                                      -10 / -7 / -11                            4 / 7                                                       -5 / -4

 

 

 

                JUNIOR FINAL                                         CONSOLATION FINAL

 

 

 

Matt Bradbury v Joe Gerrans -8 / 4 / 10 / 8                                          Josh Edworthy v Ethan Luck 8 / -4 / -8

 

 

 

Junior Champion         - Matt Bradbury                                                                  Winner             - Ethan Luck

 

Junior Runner Up        - Joe Gerrans                                                                       Runner up       - Josh Edworthy

 

 


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


 

RIDDELL TROPHY CADET CHAMPIONSHIP 2013    
               
GROUP ONE     QUARTER FINALS   SEMI FINALS   FINAL
               
Aaron Taylor (seed) winner   Aaron Taylor        
      3 / 3 / 2        
Tanmay Mahesh runner up   Chloe Cox        
               
Alex Brooks-Usher 3rd       Aaron Taylor    
      Ethan Luck   10 / 3 / 4    
GROUP TWO     11 / -8 / 7 / -8 / -6   Dom Palmigiano   Aaron Taylor
      Dom Palmigiano        
Ethan Luck (seed) winner            
              -16 / 3 / -5 / -12
Conor Brewer runner up   Josh Edworthy        
      -8 / -4 / -7   Conor Brewer    
Adi Roy 3rd   Conor Brewer   -2 / -3 / -3   Joe Gerrans
          Joe Gerrans   WINNER
GROUP THREE              
      Joe Gerrans        
Josh Edworthy winner   2 / 2 / 1        
      Tanmay Makesh        
Chloe Cox runner up            
      CONSOLATION GROUP        
T Bradbury - absent              
      Alex Brooks-Usher        
GROUP FOUR     5 / -7 / -7 / -8        
      Adi Roy        
Joe Gerrans (seed) winner   Alex Brooks-Usher        
      9 / -6 / -6 / -7   Adi Roy    
Tom Ludlow 3rd   Tom Ludlow   WINNER    
      Adi Roy        
Dom Palmigiano runner up   5 / -6 / 4 / 4        
      Tom Ludlow