Run Wexham 2016 - Results

Thanks for attending the 3rd Run Wexham Trail Race and Fun run. From comments back so far it was a pleasant day out in the country with a view of an area of wild flowers on the way. The going was tough both from the terrain and weather.

Congratulations to Rob Foster of Datchet Dashers who completed the 10k course in 38Mins 32 Secs.

The first lady to finish was Dawn Godwin posting a time of 43 Mins 43 Secs.

We have taken on board that there should have been a separation between the start of the 10k race and the Fun Run. I apologise for the confusion, both to the runners and the marshals who had to separate the 2 races after 1.5 k. Only one Fun Run competitor took the long route. He got to the 3k marker and told the marshal he was only doing 2.8k.

However he got back safely with a few more miles in his legs.

The assembly area was not as tidy as we would have like as building work was ongoing in the area at the time. We appreciate the works dept. moved equipment out of the way for us to hold the race.

The marshals out on thre course were from Langley Sea Cadets who did an excellent job of steering you all round a rather complex course.

Rowley Farm is a working farm and though the course has a measured distance the route changes each year with regard to crop rotaton and other farming needs.

If you feel your have been incorrectly recorded for time or position please get back to me and I'll check on video playback. The race is too small to go to chip timing so it is a manually timed event with video backup in case of discrepancies. Contact fredashford@waitrose.com

 

10k Trail Race Results.

Pos Race No Actual Time Surname First Name M/F Age
category
Club
1 131 00:38:32 Foster Rob M SM Datchet Dashers
2 111 00:41:50 Brown Michael M SM Unattached
3 143 00:42:03 Honniball Thomas M SM Hillingdon AC
4 141 00:42:21 Hobson Douglas M SM St Albans Striders
5 136 00:43:43 Godwin Dawn F SW Unattached
6 163 00:43:59 Parsons Steve M M50 Unattached
7 191 00:45:44 Butler Patrick M SM 0
8 137 00:46:41 Hale Lisa F SW Fleet & Crookham AC
9 200 00:47:16 Devereux Francesca F SW 0
10 192 00:47:30 May Philippa F SW 0
11 197 00:47:36 Ryan Damain M SM 0
12 102 00:47:57 Alexander Helen F SW Wycombe Phoenix Harriers & AC
13 190 00:48:16 Singh Satnam M SM Datchet dashers
14 140 00:48:23 Heron Gary M SM Burnham Joggers
15 202 00:49:03 Stevens Mark M SM 0
16 206 00:49:07 Vagusz Roland M SM 0
17 172 00:49:09 Shoulder James M SM Unattached
18 162 00:49:31 Overhill Stuart M SM Sandhurst Joggers
19 105 00:49:47 Bayes Toby M SM Datchet dashers
20 183 00:50:23 Wenham Becky F W45 Datchet Dashers
21 119 00:50:32 Clarke David M SM Unattached
22 124 00:51:07 D'Arcy-Evans Guy M M50 Handy Cross Runners
23 173 00:51:40 Smith John M M50 Unattached
24 106 00:52:18 Bell Iain M M50 Unattached
25 160 00:52:31 Nation Leroy M SM Unattached
26 178 00:52:50 Thomas Patricia F W45 Ealing Southall & Middlesex AC
27 110 00:53:45 Brown Andrew M SM Unattached
28 152 00:54:52 Macartney Liz F W45 Datchet Dashers
29 156 00:55:16 Melville Helen F SW Unattached
30 113 00:56:32 Bruce James M SM Unattached
31 196 00:56:36 Hough Annabel F SW Datchet Dashers
32 107 00:57:59 Bell Sarah F SW Ward 24 Waddlers
33 168 00:58:16 Regan Fiona F W45 Ward 24 Waddlers
34 177 00:58:34 Szafranski Adam M SM Unattached
35 139 00:58:46 Hardman Bob M M50 Burnham Joggers
36 155 00:58:59 McHale Sharon F W45 Unattached
37 109 00:59:22 Bradford Paul M M50 Ward 24 Waddlers
38 189 00:59:27 Weller Steve M SM Unattached
39 150 00:59:56 Lewis Ingrid F W45 Unattached
40 208 01:00:30 Baker Derek M M50 0
41 195 01:00:31 Watkins Glyn M M50 0
42 193 01:00:52 Aggarwal Kamal M SM 0
43 116 01:01:09 Busher Louise F SW Unattached
44 185 01:01:10 Westaway Madeleine F SW Unattached
45 184 01:01:11 Westaway Luke M SM Unattached
46 205 01:01:38 D'Arcy-Evans Liz F W45 0
47 149 01:02:08 Lawan Joshua M SM Unattached
48 213 01:02:13 Woolhouse Philip M SM 0
49 182 01:02:20 Weeks Hayley F SW BTS
50 207 01:02:28 Jones Howard M M50 0
51 212 01:02:38 Smith Fran F W45 0
52 114 01:02:59 Bujakowski Suzy F W45 Suzy B's Running Club
53 134 01:03:10 Garcia Sonia F SW Ward 24 Waddlers
54 103 01:03:32 Appel Sonia F SW Suzy Bs Running Club
55 121 01:03:44 Cotton Adam M SM Unattached
56 181 01:04:53 Watson Louise F W45 Ward 24 Waddlers
57 161 01:04:54 Nohavicka Charlotte F SW Ward 24 Waddlers
58 142 01:04:54 Holland Charlotte F SW Ward 24 Waddlers
59 148 01:04:54 Kemp Laura F SW Ward 24 Waddlers
60 211 01:05:07 Smith Andy M M50 0
61 154 01:05:18 McFadden Kirsty F SW Unattached
62 112 01:05:25 Brown Sarah F SW Unattached
63 133 01:05:48 Fox Michele F W45 Unattached
64 174 01:06:02 Sohal T M M50 Unattached
65 126 01:06:14 Davidson Sharon F SW Purple Patch Runners
66 125 01:06:16 Davidson Ann F W45 Purple Patch Runners
67 108 01:06:18 Berry Jonathan M SM Unattached
68 171 01:06:18 Saraswatula Ram M SM Unattached
69 187 01:06:25 Whitby John M M50 Unattached
70 210 01:06:30 Crosse Elizabeth F W45 0
71 104 01:07:10 Aspel Johanna F SW Ward 24 Waddlers
72 166 01:07:10 Pearce Joanne F W45 Ward 24 Waddlers
73 146 01:07:16 Jupp Jennie F W45 Unattached
74 188 01:07:47 Williams Stephanie F W45 Handy Cross Runners
75 165 01:08:01 Patrick Lynne F W45 Unattached
76 135 01:08:30 Gaulton Suzy F W45 Unattached
77 118 01:09:31 Canner Helen F W45 Suzy B's Running Club
78 176 01:10:13 Szafranska Lucyna F SW Unattached
79 138 01:10:19 Hannigan Angie F W45 Suzy B's Running Club
80 209 01:10:39 Aujla Rachpal F SW 0
81 158 01:11:17 Naber Grant M SM Unattached
82 159 01:11:17 Naber Natalie F SW Unattached
83 167 01:11:47 Porro Maxine F SW Unattached
84 179 01:12:10 Turner Sian F W45 Suzy B's Running Club
85 201 01:12:45 Gorton Alistair M M50 0
86 153 01:12:58 Mallia Claire F SW Ward 24 Waddlers
87 145 01:12:58 Jenkins Mary F SW Unattached
88 186 01:14:18 Whitby Bente F W45 Unattached
89 127 01:17:12 Davison Claire F SW Datchet Dashers
90 204 01:17:18 Davison Rachel F SW 0
91 199 01:18:47 Smith Debbie F W45 0
92 198 01:18:50 Smith Helen F SW 0
93 169 01:20:42 Roberts Lizzy F SW Unattached
94 203 01:21:37 Wilson Roger M SM 0
95 194 01:22:56 Hughes Hannah F SW 0
96 120 01:23:34 Clifford Julie F W45 Suzy B's Running Club
97 157 01:23:55 Murphy Helen F W45 SuzyB Running Club
98 115 01:23:58 Burgul Sumit M SM Unattached
99 132 01:35:16 Fothergill Rosie F SW Unattached
100 215 01:40:39 Sangha Saab F SW 0
101 214 01:40:48 Kaura Amccka F SW 0
102 117 01:40:49 Butler Janet F W45 Wexham Run
103 144 01:40:51 Irwin Pam F W45 Unattached

 

 

Fun Run Results.

Pos No Surname First Name Age on
race day
M/F Age
category
Club  
3 431 Alexander Damian 46 M Senior Wycombe Phoenix Harriers & AC  
4 432 Alexander Thomas 7 M Under11Boy Wycombe Phoenix Harriers & AC B11 2
2 433 Alexander William 9 M Under11Boy Wycombe Phoenix Harriers & AC B11 1
54 436 Boparai Nihaal 2 M Under11Boy Unattached  
50 437 Burgul Sharada 70 F Senior Unattached  
1 438 Cronly Charlie 11 M Under15Boy Unattached B15 1
6 439 Cronly Felix 10 M Under11Boy Unattached  
14 440 Cronly Max 5 M Under11Boy Unattached  
18 441 Cronly Tamsin 44 F Senior Unattached  
47 442 Cronly Thomas 13 M Under15Boy Unattached  
33 444 Drake Jade 11 F Under15Girl Unattached G15 1
52 445 Ennis Clodagh 3 F Under11Girl No Club  
53 446 Ennis Gary 46 M Senior No Club  
5 449 Holmes Ben 12 M Under15Boy Unattached B15 2
35 450 Jenkins Lucy 7 F Under11Girl Unattached G11 1
49 451 Jenkins Michael 51 M Senior Unattached  
48 452 Jenkins Toby 4 M Under11Boy Unattached  
44 453 Langit Erin 5 F Under11Girl Run Wexham 2.8K Trail Fun Run  
36 454 Mallia Antonio 39 M Senior Ward 24 Waddlers  
37 455 Mallia Emily 5 F Under11Girl Ward 24 Waddlers G11 2
30 456 Mallia Lucas 7 M Under11Boy Ward 24 Waddlers  
51 457 McShea Therese 42 F Senior No Club  
21 458 Nayak Sumita 46 F Senior Unattached  
45 459 Orpilla Maria 41 F Senior Run Wexham 2.8K Trail Fun Run  
28 460 Pailan Eldrich Jacob 5 M Under11Boy Unattached  
29 461 Pailan Erwin 36 M Senior Unattached  
34 462 Rasheed Romesa 11 F Under15Girl Unattached G15 2
19 463 Reading Jasper 6 M Under11Boy Unattached  
20 464 Reading Paul 42 M Senior Unattached  
22 467 Virdee Priya 34 F Senior Unattached  
38 468 Walker Melanie 43 F Senior Unattached  
31 469 Edwards Yvonne 68 F Senior Unattached  
13 470 Fitzsimons Emma 37 F Senior 0  
43 471 Langit Marvin 39 M Senior 0  
17 473 Allen Wee Keng 40 F Senior 0  
16 474 Allen Da Wei 9 M Under11Boy 0  
32 476 Schurbayi Kuteiba 0 M Senior 0  
26 478 Anand Vishal 29 M Senior 0  
11 479 Cameron James 5 M Under11Boy 0  
12 480 De Silva Natasha 41 F Senior 0  
9 481 Cameron Ben 7 M Under11Boy 0  
10 482 Cameron Ian 41 M Senior 0  
15 483 Cronly Joe 45 M Senior 0  
39 484 Drake Wing 48 F Senior 0  
8 485 Wheable Linda 44 F Senior 0  
7 486 McGrail Matthew 9 M Under11Boy 0  
25 487 Pillari Lakshmi 42 F Senior 0  
23 488 Nambiar Anand 6 M Under11Boy 0  
40 489 Keen Sarah 46 F Senior 0  
41 491 Keen Guy 6 M Under11Boy 0  
27 492 Keen Alex 8 M Under11Boy 0  
42 492 Keen Alex 8 M Under11Boy 0  
46 493 O'Donovan Mike 69 M Senior 0  
24 494 Bradford Dylan 5 M Under11Boy 0